Δεδομένων των πρωτόγνωρων για όλους συνθηκών και εξελίξεων, θέλουμε να βοηθήσουμε τους μαθητές να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον χρόνο τους αυτήν την περίοδο και να διατηρήσουν την επαφή τους με την ξένη γλώσσα, χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες που παρέχει η τεχνολογία.

Η πλατφόρμα ELTskills είναι online και περιέχει υλικό εμπέδωσης και επανάληψης της διδακτέας ύλης από A’ Junior – Ε’ Class. Είναι εξάσκηση που μπορεί να γίνει από το σπίτι (μέσω Η/Υ, tablet ή ακόμα και κινητού τηλεφώνου), μέχρι το τέλος της αναστολής μαθημάτων, χωρίς να αποτελεί αναπλήρωση των χαμένων ωρών, ούτε να δημιουργεί κάποια οικονομική υποχρέωση εκ μέρους σας. Είναι όμως μια ευκαιρία να, να κάνουν εμπέδωση κι επανάληψη και να απασχοληθούν δημιουργικά αυτό το διάστημα.

Πρόκειται για υλικό πρωτότυπο (Reading, Listening, Vocabulary, Grammar), που βασίζεται στο
CEFR (Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες) και προσφέρεται εντελώς δωρεάν
στους μαθητές του Κέντρου Ξένων Γλωσσών “The Scholars group – Αντωνιάδου”,
σε συνεργασία με την “mm publications”.

Έχουν ήδη αποσταλεί κωδικοί χρήσης σε όλους τους μαθητές ανάλογα με το επίπεδο που φοιτούν, καθώς και οδηγίες για την χρήση της πλατφόρμας.

Οι μαθητές πρέπει να
α) παρακολουθούν την παρουσίαση (presentation) του Λεξιλογίου και της Γραμματικής
β) να ακούν και να διαβάζουν το κείμενο
γ) να κάνουν τις ασκήσεις, εκτός από τις ασκήσεις 7 + 8, που απαιτούν συγκεκριμένο βιβλίο.
(Αν μια άσκηση γίνει, δεν μπορεί να ξαναγίνει αυτόματα, οπότε προσοχή!)

Κάθε Κυριακή θα αποστέλλεται ατομικό report σε κάθε email μαθητή που θα δείχνει τι έκανε μέσα στην εβδομάδα και την επίδοσή του. Μέχρι την Κυριακή 29 Μαρτίου, οι μαθητές θα πρέπει να έχουν ολοκληρώσει τις 2 πρώτες ενότητες 01 και 02.

Είμαστε στη διάθεσή σας στα τηλέφωνα των σχολείων για οποιαδήποτε βοήθεια ή διευκρίνιση.

Ευχόμαστε καλή αρχή και καλή εξάσκηση!