Η “Χαρισμάθεια” σε συνεργασία με το Κέντρο μας, διοργανώνει δίωρο workshop για μαθητές Δημοτικού και
στη συνέχεια, όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να συμμετέχουν και στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό στις
22 Φεβρουαρίου.

Η ‘Χαρισμάθεια’ φροντίζει για τον εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης, ώστε να γίνει η μετάβαση μακριά από την αποστήθιση, στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων όλων των παιδιών. Βασικός στόχος των δράσεων είναι η υποστήριξη της δημιουργικότητας και της κριτικής ικανότητας στην εκπαίδευση Μέσα σε αυτό το πλαίσιο διοργανώνεται για τρίτη χρονιά εθνικός μαθητικός διαγωνισμός δημιουργικότητας – κριτικής ικανότητας “Out of the Box Challenge”.

Για την εξοικείωση των παιδιών με το είδος των θεμάτων του διαγωνισμού, αλλά κυρίως για την δυνατότητα ανάπτυξης των δεξιοτήτων τους, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης, οργανώνονται από την ‘Χαρισμάθεια’ εργαστήρια για μαθητές Γ’ έως ΣΤ’ Δημοτικού – “Out of the Box Workshops” – στα οποία θα έχουν τη δυνατότητα να επεξεργαστούν γρίφους και ερωτήματα παρόμοια με αυτά του Διαγωνισμού Out of the Box Challenge, με την καθοδήγηση εκπαιδευτικού της ‘Χαρισμάθειας’.

H Χαρισμάθεια έρχεται στα Κέντρα μας με ένα μοναδικό Out of the Box Workshop!

Παιδιά Γ’ με ΣΤ’ δημοτικού θα έχουν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν γρίφους λογικής και φαντασίας σε ένα 2ωρο workshop γεμάτο προκλήσεις!

• Έχεις τη φαντασία ενός συγγραφέα;
  • Την τετράγωνη λογική ενός μαθηματικού;
  • Είσαι πρακτικός όσο ένας μηχανικός;
  • Έχεις το βάθος σκέψης ενός φιλοσόφου;
  • Τη δημιουργικότητα ενός καλλιτέχνη;

Πόσο γρήγορα και σωστά μπορείς να πάρεις αποφάσεις; Θα το μάθουμε!
Πότε: Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου, 7:00 – 9:00 μ.μ.
Πού:    Κέντρα Ξένων Γλωσσών, Πληροφορικής και Ρομποτικής
“The Scholars group – Αντωνιάδου”, Πέτρου Ράλλη 190, 2ος όροφος

Κόστος: 20 ευρώ + Δώρο το βιβλίο «Out of the Box Challenge»

Πληροφορίες και κράτηση θέσεων στο 210 49.77.050